FANDOM


13 sierpnia

Dzisiaj na CzAES zostały podjęte pierwsze działania ku likwidacji zużytego paliwa z bloku trzeciego. Przez dwa dni prac wywieziono 9 porcji zużytego paliwa, a kolejne 9 jest przygotowane do wysyłki. Ogółem rzecz biorąc, trzeba się pozbyć 410 porcji zużytego paliwa nuklearnego.

Pozbycie się materiałów promieniotwórczych jest jednym z podstawowych planów projektu konserwacyjnego CzAES. Przedsięwzięcia te są niezwykle kosztowne, ale konieczne do wybudowania nowego sarkofagu. Szczególnie jest to potrzebne do modernizacji elementów wentylacji. Szacuje się, iż kolejny etap prac rozpocznie się na początku lipca 2010.

Szereg zaplanowanych prac w najbliższym czasie będzie się odbywał głównie w stosunku do bloku nr 3. Ze względu na panujące warunki pracy, fachowcy oceniają to jako roboty o najwyższym stopniu trudności.

Zadaniem pracowników jest niedopuszczenie do jakichkolwiek sytuacji awaryjnych przy tych nadzwyczaj skomplikowanych pracach. Muszą wydobyć paliwo znajdujące się w basenach energobloku trzeciego. Ponieważ zakończenie projektu reskładowania całej elektrowni (HOJaT-2) szacuje się na rok 2013 to specjaliści posiadają kilka planów zapasowych: możliwe jest przeładowanie ich do centralnych składowisk bloków pierwszego i drugiego albo wypełnienie basenów składowych zapasowym bloku HOJaT-1 nr 5. Takie sposoby przechowywania są zaaprobowane i wypróbowane w podobnych warunkach na innych AES z RBMK.

Dla otrzymania od Głównej Komisji Nadzoru Energii Atomowej Ukrainy pozwolenia na przewóz substancji radioaktywnych z bloku nr 3 i rozmieszczenie ich w komorach HOJaT-1 zgodnie z rozporządzeniem Kolegium GKJaRU z dnia 02.07.09 potrzebne jest dużo czasu i wykonanie szeregu różnych procedur. Termin zakończenia prac – grudzień 2009.

Dzisiaj personel CzAES pracuje nad rozwiązaniem problemu obniżki poziomu możliwości wystąpienia awarii przy przewozie materiałów.c Kierownictwo Czarnobylskiej AES podjęło decyzje 10 sierpnia 2009 o przewozie do zapasowych kontenerów 1 i 2 energobloków. Jest to spowodowane opóźnionymi decyzjami co do alternatywnych miejsc. Jednak wszystkie prace sztywno trzymają się programów bezpieczeństwa jarowego i radiacyjnego.

GaleriaEdytuj

Źródło Edytuj