FANDOM


(Jak sobie coś przypomnę to dopiszę...)
 
m (dr.)
Linia 4: Linia 4:
   
 
== Stront-90 ==
 
== Stront-90 ==
Stront-90 to izotop strontu mający największe znaczenie pod względem radiologicznym. Okres połowicznego rozpadu to przeszło 28 lat, rozpadając się na Itr-90. Emituje cząsteczki beta, przez co jest silnie niszczący, jeżeli dostanie się do organizmu żywego. Zostaje pochłonięty najczęściej wraz z wodą lub wcześniej Z chemicznego puntu widzenia jest podobny do wapnia, przez co w postaci jonowej jako kationy Sr<sup>2+</sup> może zostać wchłonięty i wbudowany w układ kostny. Usunięcie się go z organizmu, zarówno jak jego zawartości w danej próbce, jest niezwykle trudnym procederem. Powoduje raka kości, raka szpiku kostnego oraz białaczkę, jednak w odpowiedniej terapii może służyć jako czynnik leczniczy tych właśnie dolegliwości. W przemyśle używa się go do pomiaru grubości materiałów oraz paliwo w radzieckich [[radioizotopowy generator termoelektryczny|radioizotopowych generatorach termoelektrycznych]], w postaci fluorku strontu.
+
Stront-90 to izotop strontu mający największe znaczenie pod względem radiologicznym. Okres połowicznego rozpadu to przeszło 28 lat, rozpadając się na Itr-90. Emituje cząsteczki beta, przez co jest silnie niszczący, jeżeli dostanie się do organizmu żywego. Zostaje pochłonięty najczęściej wraz z wodą lub pożywieniem już wcześniej zawierającym stront. Z chemicznego puntu widzenia jest podobny do wapnia, przez co w postaci jonowej jako kationy Sr<sup>2+</sup> może zostać wchłonięty i wbudowany w układ kostny. Usunięcie się go z organizmu, zarówno jak jego zawartości w danej próbce, jest niezwykle trudnym procederem. Powoduje raka kości, raka szpiku kostnego oraz białaczkę, jednak w odpowiedniej terapii może służyć jako czynnik leczniczy tych właśnie dolegliwości. W przemyśle używa się go do pomiaru grubości materiałów oraz paliwo w radzieckich [[radioizotopowy generator termoelektryczny|radioizotopowych generatorach termoelektrycznych]], w postaci fluorku strontu.
   
 
=== Stront-90 a Czarnobyl ===
 
=== Stront-90 a Czarnobyl ===

Wersja z 18:29, sie 12, 2009

Stront
Stront
Próbki strontu-90 wyprodukowane przez Instytut Bezpieczeństwa Jądrowego
Bouncywikilogo Zobacz artykuł na wikipedii Stront

Stront (Sr, Strontium) – srebrzystobiały metal z grupy berylowców. Posiada 39 znanych izotopów, licząc z jądrami wzbudzonymi, z czego cztery nieradioaktywne i występujące naturalnie (Sr-84, -86, -87 i -88). Największe zastosowania mają Sr-89, o czasie połowicznego rozpadu wynoszącym ponad 50 dni, oraz Sr-90. Sr-89, podobnie jak Sr-90 służy jako materiał do radioterapii nowotworów układu kostnego.

Stront-90

Stront-90 to izotop strontu mający największe znaczenie pod względem radiologicznym. Okres połowicznego rozpadu to przeszło 28 lat, rozpadając się na Itr-90. Emituje cząsteczki beta, przez co jest silnie niszczący, jeżeli dostanie się do organizmu żywego. Zostaje pochłonięty najczęściej wraz z wodą lub pożywieniem już wcześniej zawierającym stront. Z chemicznego puntu widzenia jest podobny do wapnia, przez co w postaci jonowej jako kationy Sr2+ może zostać wchłonięty i wbudowany w układ kostny. Usunięcie się go z organizmu, zarówno jak jego zawartości w danej próbce, jest niezwykle trudnym procederem. Powoduje raka kości, raka szpiku kostnego oraz białaczkę, jednak w odpowiedniej terapii może służyć jako czynnik leczniczy tych właśnie dolegliwości. W przemyśle używa się go do pomiaru grubości materiałów oraz paliwo w radzieckich radioizotopowych generatorach termoelektrycznych, w postaci fluorku strontu.

Stront-90 a Czarnobyl

Sr-90 powstaje w wyniku rozszczepienia jądra atomowego. Jest produktem ubocznym zarówno wybuchu bomby atomowej, jak i katastrofy w Czarnobylu. Obok jodu-131 oraz cezu-137 jest jednym z trzech izotopów pierwiastków o największym znaczeniu radiologicznym.

Według ukraińskich organizacji szacuje się, że w 2000 roku w Zonie znajdowało się 20790 Ci radioaktywnego strontu. Znaczna większość strontu jaka opadła w Zonie to cząstki niezjonizowane, które są ciężko transportowane w ekosystemie. Opadły w płytkich glebach, z czasem wchłanianie przez trawy, rośliny leśne i grzyby, czyli organizmy o krótkich korzeniach. Następnie w łańcuchu pokarmowym, zjedzone runo leśne, a z nim stront, wędruje w ciała dzików, sarn, gryzoni i innych tego typu zwierząt. Pożary traw w Zonie spowodowałyby uwolnienie ogromnej ilości tego pierwiastka ponownie do atmosfery.

Jeżeli chodzi o opady strontu-90 z chmur radioaktywnych, to największa jego część trafiła nad Wyspy Brytyjskie, jednak w postaci cząstek zjonizowanych, gotowych od razu wejść w obieg przyrody.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.