FANDOM


Użytkownicy rozpoczynający edycje na nowej wiki, ewoluujący z czytelnika w edytora w założyciela, muszą mieć możliwość korzystania z doświadczenia nabytego podczas pracy we wcześniejszych projektach. Kluczowym elementem, zapewniającym tą możliwość jest jednolitość interfejsu i funkcjonalności pomiędzy wieloma wiki. Lokalne modyfikacje są ważne aby nadać wiki wyjątkowego, indywidualnego charakteru, ale nie powinny utrudniać nawigacji i edycji użytkownikom przybywającym z innego zakątka Fandomu.

Aby zmienić wygląd wiki, zalecamy skorzystanie z kreatora motywu. Pozwala on automatycznie wybrać kolory dla najważniejszych elementów wiki. Umożliwia także łatwe skonfigurowanie tła i logo wiki.

Jeśli chcesz zmodyfikować więcej elementów skórki, możesz edytować dostępne na każdej wiki strony CSS. Mogą one zostać użyte do zdefiniowania stylów dla tabelek, szablonów lub bardziej precyzyjnego zdefiniowania kolorów domyślnych elementów wiki. Można je wykorzystać także aby dodać dekoracje, obramowania czy alternatywne czcionki dla niemal wszystkich części strony. Nie powinny być jednak wykorzystywane do znaczących modyfikacji układu artykułów, do usuwania lub przemieszczania reklam i paska globalnej nawigacji u góry strony czy wpływania na funkcjonowanie dostępnych rozszerzeń.

Możliwe jest także zmienianie tekstu widocznego na poszczególnych elementach interfejsu poprzez komunikaty MediaWiki. Należy jednak ostrożnie dokonywać zmian w tym zakresie. Przykładowo, jeśli tekst na przycisku "Edytuj" zmieniony zostanie na "Bla", nikt nie będzie wiedział o co chodzi.

Zachęcamy użytkowników do korzystania z osobistych stron CSS i JS aby ustawić pożądane style i funkcjonalności, zamiast dokonywania zmian widocznych dla wszystkich czytelników. Na tych stronach wszystkie modyfikacje są dozwolone.

Niemożliwe jest stworzenie kompletnej listy co wolno, a czego nie - możliwych kombinacji jest zbyt wiele. Poniżej jednak znajduje się lista przykładów dotyczących zmian najważniejszych części wiki.

Usuwanie, zmienianie miejsca i sposobu działania reklam, sekcji ze spotlightami i standardowych funkcji Fandomu. Interfejs użytkownika i reklamy są podstawowymi i oczekiwanymi elementami strony. Odwiedzający powinien zawsze widzieć przyciski jak „Edytuj” i „Aktywność na wiki” w tym samym miejscu i powinny działać zgodnie z oczekiwaniami. Niektóre rozszerzenia są opcjonalne, lecz lepiej wyłączyć je w ustawieniach wiki niż chować za pomocą CSS. W ten sposób możemy łatwiej śledzić, które rozszerzenia są bardziej lub mniej popularne.
Zmiany wyglądu w sekcjach strony oznaczonych marką FANDOM Głównie chodzi o globalną nawigację na górze i globalną stopkę na dole każdej strony. Jest to podstawowy szkielet strony oraz zawiera przydatne linki dla każdego rodzaju odwiedzających. Musi zachować jednolity wygląd na wszystkich wiki. Nie można zmieniać kolorystyki i formatowania logo Fandomu.
Zawartość strony zepchnięta niżej, w celu uzyskania miejsca na banner czy logo. Prosimy nie dodawać niczego, co zmieni położenie nagłówka strony i wszystkiego co powyżej. Jeśli chcesz dodać banner, możesz to zrobić w treści artykułu, choć pamiętaj, że zepchnie to niżej zawartość.
Zmiany w lokalnej nawigacji, nagłówku strony i artykułu. Lokalna nawigacja (nie licząc 312 możliwych linków w menu), nagłówek artykułu i strony to kluczowe elementy wyglądu portalu FANDOM. Treść nawigacji może być dodawana wyłącznie przez odpowiedni komunikat systemowy. Inne modyfikacje mogą być wprowadzane wyłącznie przez Kreator motywu, poza poniższymi wyjątkami:
  • Dodawanie ikon służących do nawigacji po treści. Nie większe niż 25×25 pikseli i umieszczone po lewej stronie menu linków językowych (lub powyżej przycisku „Edytuj” w przypadku braku)
  • Dodawanie opcji do rozwijanego menu „Edytuj”, ale poniżej opcji domyślnych.
Zmiany w szerokości strony i prawym panelu Zmienna szerokość punkty jej zmiany (w tym minimalna i maksymalna szerokość) oraz prawy panel stanowią kluczowe elementy interfejsu Fandomu.
Dodawanie dekoracji do przycisków, bloków, tła i czcionek. Takie zmiany to świetny sposób na nadanie wiki wyjątkowego charakteru. Można ich dokonać przy użyciu kreatora motywu, ale także poprzez strony CSS. Prosimy jednak nie modyfikować logo Fandomu.
Zmiany tekstu na przyciskach i innych elementach. Zalecamy pozostawienie domyślnych wartości większości komunikatów MediaWiki, gdyż zwiększa to czytelność i jednolitość wiki, ale zmiany w tym zakresie są dozwolone.
Dodatkowe elementy interfejsu dodane przy użyciu JavaScriptu. Administratorzy na wiki mają możliwość dodawania elementów interfejsu poprzez JavaScript. Odradzamy korzystanie ze stron JS w tym celu (poza osobistymi stronami), ponieważ wszelkie zmiany po stronie Fandomu mogą zakłócać działanie nowego skryptu. Staramy unikać zbyt częstych zmian, które mogą powodować takie problemy, ale administratorzy dodający własne skrypty powinni być świadomi, że te mogą się zdarzać.
Zmiany na osobistych stronach JS/CSS Wszystkie zmiany na tych stronach są dozwolone. Możesz na nich dokonywać dowolnych modyfikacji, zgodnie z tym, na co pozwala Ci Twoja wiedza z zakresu pisania kodu.

U dołu każdej strony znajdziesz także link do Zasad Użytkowania Fandomu

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.