Advertisement

We're Getting Mutants in the MCU - The Loop

01:36
Medal.PNG
Order po lewej, medal po prawej

Odznaczenia za uczestnictwo w likwidacji skutków Awarii Czarnobylskiej – dwa rodzaje jednego typu odznaczeń, order i medal. Nadawane były za udział w akcji ratowniczej. Obydwa odznaczenia są wykonane z brązu. Był on sprzedawany przez likwidatorów i wdowy po nich, dlatego cena rynkowa jest stosunkowo niska, wynosi od 20 złotych do 60 złotych, w zależności od stanu i sprzedającego.

Medal

Nadawany był każdej osobie uczestniczącej w oczyszczaniu skutków awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Liczbę wydanych orderów szacuje się na 500 000, co bardzo często podaje się też jako liczbę likwidatorów. Odznaczano nimi dopiero w 1991 roku, wraz z zaświadczeniami o ulgach. Medal składa się z przezroczystego, czerwonego krzyża, posiadającego na dnie łuskowatą fakturę, symbolizującego ratunek, służbę lekarską i pomoc, na który nałożona jest okrągła tarcza. W tle złote promienie. Tarcza składa się zewnętrznego czarnego pierścienia z napisem po rosyjsku „Uczestnik likwidacji skutków awarii” (oryginalnie: УЧАСТНИК ЛИКВИДАЦИИ ПОСЛЕДСТВИЙ АВАРИЙ); na dole w centrum pierścienia znajduje się złote tło z napisem ЧАЕС, czyli rosyjskim skrótem od Czarnobylska Elektrownia Atomowa.

W środkowym polu w kształcie koła na błękitnym polu widać opalizująco-czerwoną kroplę krwi, symbolizującą życie, i trzy przerywane linie podpisane oznaczeniami promieniowania jonizującego. Pierwsza linia krzywa, ta najkrótsza, podpisana grecką literą alfa uderza w lewo do krawędzi kończąc się w na wysokości środku koła. Następnie druga linia podpisane grecką literą beta uderza w prawo, podobnie jak alfa, jednak kończąc się znacznie wyżej. W końcu przerywana linia podpisana jako gamma, przepoławia kroplę. Zapewne symbolizuje to największą zdolność penetracyjną tego promieniowania. Tarcza medalu połączona jest z baretką ogniwem. Po bokach baretki paski zielone, ku centrum szersze czerwone, a na środku jako oś symetrii złoty pasek. Baretka umieszczona na agrafce, komponującej się z całością.

Motyw krzyża i tarczy z liniami promieniowania został użyty w logu rosyjskiego związku „Czarnobyl”.

Order

Order był odznaczeniem wyższej klasy. Dostawali go najwięksi dowódcy akcji. Liczba wydanych jest nieznana

Na złotej tarczy w centralnej części umieszczone jest seledynowe koło z jasno-błękitnym pierścieniem. Na kole jest złoty rysunek sarkofagu, pod nim napis „Uczestnik” (УЧАСТНИК), a na samym dole symbol atomu. Na pierścieniu, u góry jest dalsza część zdania, mianowicie „Likwidacji” (ЛИКВИДАЦИИ), a na dole „Skutków awarii w elektrowni atomowej” (ПОСЛЕДСТВИЙ АВАРИЙ НА АЭС). Na dół od części centralnej znajduje się gałązka z liśćmi, na których leży czerwona gwiazda ze złotym sierpem i młotem. U samego dołu orderu czerwona wstęga z napisem „Czarnobyl” (ЧЕРНОБЫЛЬ). W prawym górnym rogu znajduje się tarcza podobna do Orderu Lenina, a na samej górze czerwony sztandar z napisem „Len.W.O.” (Лен.В.О.).

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.