Czarnobyl Wiki
Advertisement

Widok na Czarnobylską Elektrownię Atomową z Mostu Śmierci. Ujęcie bliższe

Widok ogólny wiaduktu

Most Śmierci (rus. Мост Смерти, ang. The bridge of death) – wiadukt, nad linią kolejową Sławutycz-Semichody, znajdujący się na popularnej trasie wjazdowej do Prypeci. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów w Zonie.

Historia i znaczenie[]

Most Śmierci znajduje się w odległości 2,2 km od Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej. Jak głosi popularna opowieść, zaniepokojeni mieszkańcy przychodzili tutaj obserwować wydobywającą się z reaktora łunę, a w późniejszym czasie, o ile było to możliwe, rozwój sytuacji w elektrowni. Zgodnie z historią, wszyscy obserwatorzy tamtejszych wydarzeń zmarli. Właśnie stąd przyjęła się nazwa „Most Śmierci”.

Promieniowanie w tamtym czasie wynosiło 500-600 rentgenów na godzinę, czyli pół godziny ekspozycji w tym miejscu mogło spowodować poważne komplikacje zdrowotne. Prowadząca tędy szosa na Czarnobyl i Kijów była główną drogą transportową i ewakuacyjną. Położony wyżej od terenu wiadukt był bombardowany promieniowaniem z elektrowni, o czym wiedzieli wojskowi jeszcze przed rozpoczęciem wywozu ludności. W późniejszym czasie umieszczono tutaj dwa posterunki milicji kontrolujące ruch podczas akcji likwidacyjnej.

Dzisiaj przez ten most prowadzone są autobusy wycieczek do Prypeci. Obecnie promieniowanie tam jest minimalne. Zaraz za Mostem znajduje się jeden z niewielu punktów kontroli, przez które można dostać się do opuszczonego miasta.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement