Zdjęcie stadka Koni Przewalskiego – w tle Sarkofag

Bouncywikilogo.gif Proponujemy również przeczytanie artykułu: Koń_Przewalskiego, który znajduje się na Wikipedii.

Koń Przewalskiego (łac. Equus przewalskii, rus. Лошадь Пржевальского) – jedyny obecnie dziko żyjący gatunek koni, występujący pierwotnie na terenach Mongolii i Chin. Gatunek skrajnie zagrożony, występuje w Zonie Czarnobylskiej.

Historia i stan dzisiejszy[edytuj | edytuj kod]

Konie Przewalskiego nie są rdzennym gatunkiem terenów Polesia. Zostały tutaj introdukowane z rezerwatu w Askanii Nowej, znajdującego się na południu Ukrainy. Konie Przewalskiego są gatunkiem skrajnie zagrożonym wyginięciem, dlatego podlegają ścisłej kontroli naukowców. Kiedy w Askanii zaczęło brakować terenów pod siedliska, w maju 1998 roku podjęto decyzje o przeniesieniu 22 osobników na tereny Strefy Czarnobylskiej. Zasiedleniu terenów przez konie sprzyjał także projekt „Fauna”, autorstwa leśników, którzy w obawie przed pożarami w Zonie postulowali sprowadzenie na te tereny roślinożerców, typu konie, żubry i bydło. W latach 1998-1999 do Zony przetransportowano 31 osobników, 21 przeżyło podróż.

W 2003 roku populacja wynosiła 65 osobników. Program „Fauna” został zamknięty, pomimo tego naukowcy z Askanii Nowej nadal przyjeżdżają nadzorować rozwój wolnych koni. Mięso padniętych sztuk posiada poziom promieniowania mieszący się w normie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.