Czarnobyl Wiki
Advertisement

Elena Filatova

Elena Władimirowna Filatova, ps. Kid of Speed, Gamma Girl (właść. Елена Филатова, ur. 1974 na w w Ukraińskiej SSR) – ukraińska motocyklistka-amatorka, autorka wielojęzycznej strony internetowej o Czarnobylu, wydała książkę Tjernobyl. Dagbok från spökstaden. To dla niej została nagrana piosenka „Ghost Town”[1]

Biografia[]

sElena Filatova zasłynęła z prowadzenia strony internetowej, na której opublikowała ogromną liczbę zdjęć z własnymi komentarzami, tworząc jedną z najpopularniejszych stron internetowych o Czarnobylu. Według jej relacji, jeździła motocyklem po Zonie docierając do miejsc, gdzie nikt inny jeszcze nie był.

Zaczęła interesować się Zoną już w bardzo młodym wieku, osiemnaście lat, kiedy zobaczyła część martwej strefy. Jej ojciec jest fizykiem jądrowym i to dzięki niemu, jak ona sama twierdzi, uzyskała przepustkę do strefy zamkniętej.

Oprócz publikacji na temat Czarnobyla zajmuje się także gułagami, czystkami stalinowskimi oraz reportażami na polach bitew.

Strona internetowa i kontrowersje[]

Elena prowadzi stronę internetową, na której zamieszczone są (w języku polskim) cztery reportaże tworzone na przełomach lat 2003-2007, a ponadto trzy załączniki i posłowie oraz reportaż z gułagów i pomarańczowej rewolucji. Znajdują się reportaże zarówno z ukraińskiej części strefy, jak i z części białoruskiej. Na swojej stronie, jak sama twierdzi, nie przedstawia żadnych poglądów, tym bardziej pro-, ani anty-nuklearnych. Jest przekonana, że katastrofa została przepowiedziana w Biblii, jako Piołun, oraz w księdze Izajasza, którą często cytuje. Elena wszystko publikuje na wolnej licencji, jednak nie zrzekając się praw autorskich. Według jej samej, ma za zadanie tylko głosić prawdę.

Pojawiło się wiele wątpliwości co do autentyczności zdjęć i całej historii Eleny. Jak sama autorka przyznaje, wiele zdjęć nie jest jej autorstwa, jednak twierdzi, iż historia z motocyklem jest prawdziwa. Z kolei krąży wiele informacji na temat rzekomej mistyfikacji Eleny – miała ona pojechać z motorem[2] wraz ze zwykłą wycieczką. Elena odpiera to jako atak ze strony tych, co chcą zataić prawdę.

W książce Piołunowy las, Mary Mycio wspomina o kobiecie, która jeżdżąc na motorze opublikowała zdjęcia Zony[3] w Internecie. Rimma Kisielica, pracownica w Zonie twierdzi w tej książce, iż kojarzy tę osobę. Wypożyczyła ona z Czarnobylinterinformu samochód razem z mężem ruszając w Zonę, a motor był tylko dodatkiem.

Linki zewnętrzne[]

Przypisy[]

  1. "Ghost Town" to utwór będący specjalnym prezentem dla mnie, skomponowany przez duet "Huns and Dr.Beeker".
  2. W niektórych wersjach tylko z kombinezonem.
  3. Imię i nazwisko Eleny Filatovej nie pada tam ani razy.
Advertisement