FANDOM


Czarnobyl (ukr. Чорнобиль, ros.
568px-Tchernobyl radiation 1996-pl.svg

Mapa skażenia w tym Czarnobyl

Чернобыль) – opuszczone miasto na Ukrainie w obwodzie kijowskim, lecz mieszkają tam tymczasowo pracownicy Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i różnej maści naukowcy. Działa tam również sklep i jest oddalone od samej elektrowni o 18 kilometrów.

Historia Edytuj

Przed wybuchem odbyły się wykopaliska archeologiczne świadczące że, miasto istniało już na przełomie XI/XII w.n.e. We wzmiankach został przypisany do Księstwa Kijowskiego. Od lat 50. XIV wieku należał do Litwy, zaś w roku 1596 został wcielony do Korony Królestwa Polskiego. W roku 1793 był w zaborze rosyjskim. Od XVIII w. zaczęli się tam sprowadzać rodziny żydowskie. Już w latach 80 XIX w. Żydzi stanowili 60% mieszkańców, prawosławni 33%, raskolnicy 9%, katolicy 1%. Od XX wieku miasto trudniło handlem drewnem, smołą, dziegciem oraz warzywami, które trafiały do Kijowa. Czarnobyl uzyskał w 1941 r. prawa miejskie. W czasie okupacji hitlerowskiej Niemcy wymordowali większość żydowskiej społeczności. Od 1970 do 2000 roku w okolicach Czarnobyla działała elektrownia atomowa, w której w 1986 roku nastąpił wybuch i skażenie promieniotwórcze.

Zabytki Edytuj

Do Zabytków należą Cerkiew Prawosławna św.Eliasza z 1789 r., reszta zabytków: zamek z XVI w., kościół i klasztor dominikański z 1630 r., pałac Chodkiewiczów z XVIII w. oraz dwie cerkwie i synagogi z XIX wieku zostały zniszczone przez Sowietów.

Plany na przyszłość Edytuj

Wioska Czarnobyl w ciągu 1–7 lat ma być zasiedlona przez ludzi, gdyż promieniowanie jest tam względnie niskie i nie zagrażające zdrowiu w wysokim stopniu.

Mieszkańcy Edytuj

Na terenie wioski mieszka kilkuset ludzi. Są to pracownicy zajmujący się naprawą sarkofagu i przegotowaniem NBP (Nowa bezpieczna powłoka), jak i pracownicy nadal działających zakładów mieszczących się na terenie Zony.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.